Heimtextil 2014 21-01-2014

Trendy " Heimtextil 2014"

          Największe na świecie Targi HEIMTEXTIL we Frankfurcie nad Menem skupiają najbardziel liczących się na świecie producentów tkanin i tapet, które to materiały są nieodłącznymi elementami stosowanymi w dekoracji wnętrz, podobnie jak farby dekoracyjne. Poniżej krótkie podsumowanie w zakresie występujących trendów.Wiosną tego roku, grupa międzynarodowych ekspertów,  podsumuje wyniki i przedyskutuje propozycje wystawców  targów Heimtexlil 2014  we Frankfurcie. Eksperci ustalą,  jakie nadchodzą  trendy w dziedzinie produkcji tkanin i tapet. Publikacja  „Trend Book”  wydawana  przez  ekspertów od wielu lat jest powszechnie szanowaną  i  jest publikacją poszukiwaną przez ludzi z branży dekoracji.  Daje ona możliwość bardzo wczesnego zapoznania się z trendami  na ten i na przyszły rok oraz umożliwia  wystawcom i dystrybutorom uzyskanie   cennych informacji, które pomogą im zachować przewagę nad konkurencją. Każdego roku zespół ekspercki  działający  w ramach organizacji  LEED  pracuje dla rozwoju „Trend Book”.  Olaf Schmidt , Wiceprezes  ds.  Technologii Włókienniczych i Tekstylnych  Targów  Frankfurt mówi:  " Tak jak w przeszłości , tak i obecnie „ Forum Trend”  oscylowało  wokół  głównych nurtów. Spośród dwóch nurtów,  pierwszy nazwano  " Postęp  " który oparty jest na nowych technologiach natomiast nurt drugi to „ Revive ” z tzw. „zielonymi technologiami i zielonym kolorem”  i który jest ukierunkowany na naturalne i czyste w formie  odmiany tekstyliów i tapet „ .  Prognoza  rozwoju  tekstyliów i tapet w przyszłości jest taka,  że  konsumenci  oraz projektanci będą środowisko życia swego klienta dopasowywać do etapu jego  życia na którym obecnie znajduje się.  Zaspokajane będą potrzeby  estetyczne  a zarazem praktyczne.  Aspiracje  sytuacyjne, innowacyjne  funkcjonalności  i praktyczne potrzeby równocześnie . Możliwe jest to szczególnie obecnie gdy rozwój nowych innowacyjnych technologii pozwala na zaspakajanie indywidualnych gustów i potrzeb, gdzie wielkoseryjna produkcja przestała być konieczna dla egzystencji przemysłu.

TREND:  „Generowanie Kolizji” .

kolizje

Nowe rodzaje materiałów i współczesne innowacyjne technologie pozwalają na produkcję  unikalnych i spersonalizowanych produktów. Aby dostosować się do popytu na unikalne i zindywidualizowane produkty, projektanci coraz częściej mogą  eksperymentować z nowymi materiałami i technologiami. Algorytmy komputerowe i podobne technologie ułatwiają  masową produkcję elementów dekoracji dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Na przykład „płytowy” system produkcji  tkaniny oznacza, że wzór może być drukowany cyfrowo bez konieczności seryjnej jego powtarzalności. Techniki drukowania i eksperymenty  w zakresie projektowania wzorów umożliwiają  projektantom wyrażanie nieograniczonych niczym ekspresji  artystycznych. Projektanci  mogą eksperymentować  w zakresie realizacji pomysłów a technologia  pozwala dostosować procesy produkcyjne w taki sposób aby uzyskać  wygląd i teksturę końcowego produktu zgodnie z pomysłem twórcy.

TREND:  „Inżynier Natura”

nature

Synteza  świata przyrody dla zrównoważonej przyszłości. Konwergencja nauki i świata przyrody odkrywa postępowe  rozwiązania  syntetyczne  dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Nowe techniki włókiennicze przeplatają motywy  wzięte z  żyjących z systemów i technologii biologicznych oraz tekstury skopiowane z natury. W efekcie  tworzone są  tkaniny nowej generacji. Projektanci tworzą nowe środowisko życia poprzez  wprowadzanie  nowych  własnych  struktur materiałów łącząc je  z procesami  kopiowania natury.  W następnej kolejności  sektor konstrukcyjny producenta,  zamienia biologię na potrzeby  nowego medium twórczości. Naukowcy adoptując  złożoność systemów żywych przetwarzają  je przy zastosowaniu  procesów technicznych. Mamy do czynienia z realizacją projektów, które  sprawdzają  koncepcje  tworzenia dzieł za pomocą naturalnych środków . Projekty te hojnie obdarzają sztuką szeroką spersonalizowaną rzeszę odbiorców.  Mamy do czynienia z kierunkiem  w sztuce inspirowanym  połączeniem  nauki  i  sztuki projektowania.

TREND: „Eksponowanie  Czystości”

purity

 W poszukiwaniu poczucia duchowości materiałów naturalnych. W odpowiedzi na masową produkcję, zainteresowanie przedmiotami, które mają swoją indywidualną osobowość i którym towarzyszą  opowieści z przeszłości,  jest coraz większe. Powstaje nowy rodzaj nowoczesnej  estetyki.  Dzika natura jest wzorcem  koloru, tekstury i kształtu.  Natura działa jako generator pomysłów. W ten sposób projektanci skupiają się na skromnych, czystych w formie ozdób. W poszukiwaniu sensu, trend  ten honoruje naturalne materiały  obejmując także ich niedoskonałości i świadomie podkreślając ich pochodzenia. Często stosowane są dziewicze, „nieleczone” materiały. Procesy produkcyjne oszczędzają ich  zasoby.  Długowieczność produktów są podstawowymi  kryteriami ich oceny. Animizm, esencjalizm, minimalizm i redukcjonizm okazują się decydujące w tym trendzie. 

TREND: „Odmładzanie Rękodzieła”

craft

Polega na ożywianiu  i odnawianiu  tradycyjnych technik rzemieślniczych zwiększaniu  narracji  i znaczenia  przedmiotów. Projektanci często pracują  z materiałami pochodzących z recyklingu,.  Wyczarowują  koncepcje  improwizowanego życia jako kontrapunkt dla naszego społeczeństwa zdominowanego poprzez technologię. Skutkiem tych działań  otrzymujemy  kolaż  wywołujący nieoczekiwane efekty  i wywołujący  intrygujące napięcie wizualne.

Nasi partnerzy:

  • Crown
  • Eksim
  • Crown Trade
  • FototapetyXL
  • Wallswork
  • Tapetomat
  • Jvd
  • Velkom