Heimtextil 2014 21-01-2014
Trendy " Heimtextil 2014"
Największe na świecie Targi HEIMTEXTIL we Frankfurcie nad Menem skupiają najbardziel liczących się na świecie producentów tkanin i tapet, które to materiały są nieodłącznymi elementami stosowanymi w dekoracji wnętrz, podobnie jak farby dekoracyjne. Poniżej krótkie podsumowanie w zakresie występujących trendów.Wiosną tego roku, grupa międzynarodowych ekspertów, podsumuje wyniki i przedyskutuje propozycje wystawców targów Heimtexlil 2014 we Frankfurcie. Eksperci ustalą, jakie nadchodzą trendy w dziedzinie produkcji tkanin i tapet. Publikacja „Trend Book” wydawana przez ekspertów od wielu lat jest powszechnie szanowaną i jest publikacją poszukiwaną przez ludzi z branży dekoracji. Daje ona możliwość bardzo wczesnego zapoznania się z trendami na ten i na przyszły rok oraz umożliwia wystawcom i dystrybutorom uzyskanie cennych informacji, które pomogą im zachować przewagę nad konkurencją. Każdego roku zespół ekspercki działający w ramach organizacji LEED pracuje dla rozwoju „Trend Book”. Olaf Schmidt , Wiceprezes ds. Technologii Włókienniczych i Tekstylnych Targów Frankfurt mówi: " Tak jak w przeszłości , tak i obecnie „ Forum Trend” oscylowało wokół głównych nurtów. Spośród dwóch nurtów, pierwszy nazwano " Postęp " który oparty jest na nowych technologiach natomiast nurt drugi to „ Revive ” z tzw. „zielonymi technologiami i zielonym kolorem” i który jest ukierunkowany na naturalne i czyste w formie odmiany tekstyliów i tapet „ . Prognoza rozwoju tekstyliów i tapet w przyszłości jest taka, że konsumenci oraz projektanci będą środowisko życia swego klienta dopasowywać do etapu jego życia na którym obecnie znajduje się. Zaspokajane będą potrzeby estetyczne a zarazem praktyczne. Aspiracje sytuacyjne, innowacyjne funkcjonalności i praktyczne potrzeby równocześnie . Możliwe jest to szczególnie obecnie gdy rozwój nowych innowacyjnych technologii pozwala na zaspakajanie indywidualnych gustów i potrzeb, gdzie wielkoseryjna produkcja przestała być konieczna dla egzystencji przemysłu.
TREND: „Generowanie Kolizji” .
Nowe rodzaje materiałów i współczesne innowacyjne technologie pozwalają na produkcję unikalnych i spersonalizowanych produktów. Aby dostosować się do popytu na unikalne i zindywidualizowane produkty, projektanci coraz częściej mogą eksperymentować z nowymi materiałami i technologiami. Algorytmy komputerowe i podobne technologie ułatwiają masową produkcję elementów dekoracji dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Na przykład „płytowy” system produkcji tkaniny oznacza, że wzór może być drukowany cyfrowo bez konieczności seryjnej jego powtarzalności. Techniki drukowania i eksperymenty w zakresie projektowania wzorów umożliwiają projektantom wyrażanie nieograniczonych niczym ekspresji artystycznych. Projektanci mogą eksperymentować w zakresie realizacji pomysłów a technologia pozwala dostosować procesy produkcyjne w taki sposób aby uzyskać wygląd i teksturę końcowego produktu zgodnie z pomysłem twórcy.
TREND: „Inżynier Natura”
Synteza świata przyrody dla zrównoważonej przyszłości. Konwergencja nauki i świata przyrody odkrywa postępowe rozwiązania syntetyczne dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Nowe techniki włókiennicze przeplatają motywy wzięte z żyjących z systemów i technologii biologicznych oraz tekstury skopiowane z natury. W efekcie tworzone są tkaniny nowej generacji. Projektanci tworzą nowe środowisko życia poprzez wprowadzanie nowych własnych struktur materiałów łącząc je z procesami kopiowania natury. W następnej kolejności sektor konstrukcyjny producenta, zamienia biologię na potrzeby nowego medium twórczości. Naukowcy adoptując złożoność systemów żywych przetwarzają je przy zastosowaniu procesów technicznych. Mamy do czynienia z realizacją projektów, które sprawdzają koncepcje tworzenia dzieł za pomocą naturalnych środków . Projekty te hojnie obdarzają sztuką szeroką spersonalizowaną rzeszę odbiorców. Mamy do czynienia z kierunkiem w sztuce inspirowanym połączeniem nauki i sztuki projektowania.
TREND: „Eksponowanie Czystości”
W poszukiwaniu poczucia duchowości materiałów naturalnych. W odpowiedzi na masową produkcję, zainteresowanie przedmiotami, które mają swoją indywidualną osobowość i którym towarzyszą opowieści z przeszłości, jest coraz większe. Powstaje nowy rodzaj nowoczesnej estetyki. Dzika natura jest wzorcem koloru, tekstury i kształtu. Natura działa jako generator pomysłów. W ten sposób projektanci skupiają się na skromnych, czystych w formie ozdób. W poszukiwaniu sensu, trend ten honoruje naturalne materiały obejmując także ich niedoskonałości i świadomie podkreślając ich pochodzenia. Często stosowane są dziewicze, „nieleczone” materiały. Procesy produkcyjne oszczędzają ich zasoby. Długowieczność produktów są podstawowymi kryteriami ich oceny. Animizm, esencjalizm, minimalizm i redukcjonizm okazują się decydujące w tym trendzie.
TREND: „Odmładzanie Rękodzieła”
Polega na ożywianiu i odnawianiu tradycyjnych technik rzemieślniczych zwiększaniu narracji i znaczenia przedmiotów. Projektanci często pracują z materiałami pochodzących z recyklingu,. Wyczarowują koncepcje improwizowanego życia jako kontrapunkt dla naszego społeczeństwa zdominowanego poprzez technologię. Skutkiem tych działań otrzymujemy kolaż wywołujący nieoczekiwane efekty i wywołujący intrygujące napięcie wizualne.